top of page

.....

Güncelleme tarihi: 20 Eyl 2021

Bir önceki blog yazımda bilmediğin sektörde dükkan açmak başlıklı; girişim fikri, karar verme süreci, sektör araştırması hakkındaki yazımı okumuş olmanızı isterim.

Bu blog yazımda ise bulunduğu sektörün dışında farklı bir sektöre girişimde bulunmak isteyen girişimciler için kaleme almak, onlar için daha yararlı bir metin olacağını düşünüyorum.


Faal olan veya yeni kurulacak olan her işletmenin her daim arzu ettiği bir kazancın adı olan Kâr'dan bahsetmek isterim ki; bunu her zaman derim...

İlk kâr satın alımdadır.

Bir girişimde bulunacağız buna kararımızı verdik, bulunacağımız girişimde kurulumla alakalı yaptığımız tüm çalışmalarda tamam.

Elimizdeki çember grafiğinde işletmenin yürütülmesindeki çemberin yarısı satın alım diğer yarısı yönetim ve içindekiler reklam, pazarlama insan kaynakları kısmını kapsamakta.

İlk olarak farklı bir sektöre (daha önce tecrübesi olmadıkları ) girişimde bulunmak isteyen girişimcilerimizin çoğunun yaptığı araştırma kısmındaki satın alım hataları ile alakalı bir anımsatma yaparak bu hata ilerleyen zamanlarda kendilerine maddi manevi harici müşteri kaybına kadar yol açmakla sonuçlanıyor. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim yazının devamında daha iyi anlayacağınızı umarım.

Bilmediğin bir sektöre giriyorsan o işi bilen birini muhakkak bul...

Muhakkak ki o kişinin bir bedeli olacak. Emin ol işin içine girildiğinde ilk ödemekten çekindiğin bedel sana çok ucuz bir bedel olarak gözükecek.

Buna en iyi örnek 1991 ve sonrası Franchising sisteminin Türkiye’de tüm sektörlere yayılmasını örnek verebiliriz. Neden acaba diye soracak olursanız; Franchise'nin sistemini, yürütmesini, satın almasını, reklamını, pazarlama ekipmanını size markanın tabela bedeli olarak ödettirerek tabelasını kullanmanıza süreli ve artı komisyonlu ( Royality bedel %3 ile %15 arası) bir şekilde size markasını kullanma hakkı vermesindeki itirazsız kabulünü ilerleyen zamanlardaki elde ettiğiniz Kâr’dan sonraki mutluluğunuzdan anlıyor olacaksınız.

Neden mi bunları anlattım.

Eğer bilmediğiniz bir sektöre girişimde bulunmak istiyorsanız muhakkak ve muhakkak bir bilene danışın.

Satın alım yukarıdaki konuların neresinde diyecek olursanız, her yerinde derim ben.

Daha iyi anlayabilmenizi sağlamak açısında uzman olduğumuz bir sektör üzerinden örneklendirecek olursak...


Pizza işletmesini ele alalım; pizza yapımında işletme menüsüne göre pizzanın hazırlanması ve satışına kadar giden süreçte 140' a yakın parça ürün kullanılmakta...

Nasıl yani diyeceksiniz.

Pizza işletmesinde 140 satın alım ürünü bulunmakta kimi kilo kimi adet olarak reçetelendirilmekte olup her bir ürünün ayıbını kusurunu bilmek tecrübe; bu tecrübeyi edinmek ise baya bir zaman almaktadır. Zamanın maddi değeri ve markanızın gözünüzdeki kalitesindeki değeri kişiden kişiye göre değişmekte olup bu değere göre değerlendirme yapmamız gerekmektedir.

Satın alımın gıda bir üründen yola çıkarak daha iyi anlamanızı sağlamaya çalışacağım.

Pizza yapımında kullandığımız "Sucuk " dan yola çıkmak istiyorum.

- Kim satar?

- Kaça satar?

- Dilim gramajı kaç gramdır?

- Karışımı müşteri damak tadına uygun mu?

- Pişme süresi kaç dakikadır?

- Yağ oranı nedir?

- Yan ürünlerle uyumu gibi bilinmesi gereken özellikler işletmede bir çok üründe kullanılmaktadır.

Bu ürünlerin hepsinde ki tecrübeye varmak ve ürünleri oturtturmak hem zaman hem lezzet açısından baya zaman almakta olup deneme yanılmadaki maddi ve müşteri kaybıda eksi olarak işletmeye tecrübe olmaktadır.

İşletmenin; kurulumundan, üretiminden, satışından doğacak olan tüm satın alımları başından itibaren sektörü bilen sizin menfaatlerinizi gözeten bir kurumdan bilgi almak başta ödeyeceğiniz fiyat sonrasında sizi üzmeyeceğini bilmenizi isteriz.

Evet satın alıma bu pencereden baktığımızda öneminin ve maddi değerinin ne kadar önemli olduğunu daha iyi algılamış olmanızı temenni ediyorum.

Nice uygun satın alımlara.


Emre Öncü

EMR Consultancy

Founder


.....

Yukarıdaki metni okuduktan sonra bir tek senin hayalin olan girişim fikrine her şeye rağmen start vermeyi düşünüyorsan EMR Consultancy ekibi olarak Marka Kurulum, Reklam, Pazarlama ve yönetim sistemleri ile ilgili senin yanındayız.

Aklındaki iş fikri ile ilgili detayları Ana sayfada " Sektör hakkında bilgi ver " formunu doldurarak bilgi al. Bizle beraber fikrine fikir kat.

#EMRConsultancyNet

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

.....

.....

Yazı: Blog2_Post
bottom of page